Program praktyki zawodowej w zawodzie TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH 343404

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań

HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin) w całym cyklu nauki: kl. I – 2 tygodnie, kl. II – 3 tygodnie, kl. III – 3 tygodnie ( w tygodniu 35 godz.)

Praktyka zawodowa stanowi istotny element w procesie przygotowania zawodowego ucznia i powinna dać mu możliwość zastosowania i pogłębiania zdobytych wiadomości i umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy.

CELE KSZTAŁCENIA

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

1)w zakresie kwalifikacji HGT.02. -Przygotowanie i wydawanie dań:

a) oceniania jakości produktów,

b) przechowywania żywności,

c) obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy,

d) obsługi sprzętu gastronomicznego,

e) przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów,

f) wydawania dań;

2)w zakresie kwalifikacji HGT.12. -Organizacja żywienia i usług gastronomicznych:

a) oceniania jakości żywności,

b) planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia,

c) organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej,

d) wykonywania usług gastronomicznych,

e) ekspedycji potraw i napojów.

I Cele praktyki zawodowej

1.Zapoznanie z organizacją pracy w zakładzie gastronomicznym, poznanie i stosowanie przepisów bhp, ochrony p.poż., ochrony środowiska i sanitarno-epidemiologicznych.

2.Nabycie umiejętności związanych z produkcją gastronomiczną.

3.Nabycie umiejętności związanych z planowaniem i wykonywaniem usług gastronomicznych.

II. Zakres materiału praktyki zawodowej

1.Struktura organizacyjna i organizacja pracy w zakładzie gastronomicznym.

2.Przepisybhp, ochrony p. poż.,ochrony środowiska oraz przepisy sanitarno-epidemiologiczne w zakładzie gastronomicznym.

3.Wypadki przy pracy, zagrożenia wypadkowe i choroby zawodowe w gastronomii.

4.Postępowanie w razie zagrożenia bezpieczeństwa lub wypadku w zakładzie gastronomicznym.

5.Procedury udzielania pierwszej pomocy.

6.Zapoznanie z wyposażeniem zakładu gastronomicznego w urządzenia i sprzęt gastronomiczny.

7.Zapoznanie z warunkami przechowywania żywności.

8.Zasady organizacji różnych stanowisk pracy kucharza.

9.Krojenie warzyw i owoców z wykorzystaniem różnych technik.

10.Sporządzanie potraw i napojów.

11.Pobieranie próbek kontrolnych żywności.

12.Metody i systemy zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej żywności –regulacje prawne branżowe i procedury zakładowe.

13.Zasady oceny organoleptycznej.

14.Działalność usługowa zakładów gastronomicznych.

15.Zasady racjonalnego żywienia.

16.Zastosowanie programów komputerowych w zakładzie gastronomicznym.

III. Realizacja i potwierdzenie odbycia praktyki

Miejsce praktykiprzedsiębiorstwo prowadzące działalność w obszarze gastronomi.

Praktyka powinna się odbywać w dni robocze. Część pracy powinna polegać na obserwacji czynności lub na uczestnictwie w obsłudze stanowisk związanych z przygotowaniem żywności. Program praktyki można traktować w sposób elastyczny.

Podczas odbywania praktyki słuchacz prowadzi notatki.

Po zakończeniu praktyki należy złożyć w szkole kartę informacyjną praktyk wraz z oceną  wystawioną przez zakładowego opiekuna praktyki.

Wskazane jest, aby praktyka rozpoczynała się od zapoznania z organizacją pracy
i zadaniami, zgodnie z obowiązującymi standardami takimi jak: struktura organizacyjna i regulamin organizacyjny, regulamin pracy, zadania strategiczne działów firmy, profil działalności zakładu, zadania pracowników, współpraca ze środowiskiem lokalnym.

Program praktyki należy traktować w sposób elastyczny. Ze względów organizacyjnych dopuszcza się pewne odstępstwa od jego realizacji.