W środę 26 listopada w Filharmonii Zielonogórskiej odbyła się wojewódzka uroczystość z okazji 95-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Na to wyjątkowe spotkanie zaproszenie otrzymał dyrektor naszej szkoły Pan Edward Boks. Szkoła od kilku lat uczestniczy w Ogólnopolskim Programie skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych w honorowym krwiodawstwie PCK „Młoda krew ratuje życie” i odnosi na tym polu niemałe sukcesy.

Tym razem otrzymaliśmy dyplom i medal pamiątkowy jako Wyróżnienie Specjalne na szczeblu centralnym w kategorii Promocja za najciekawszą prezentację multimedialną w ostatniej XI edycji turnieju w roku szkolnym 2013-2014. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie znalazł się na liście 8 wyróżnionych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski i reprezentował niniejszym okręg lubuski! Biorąc pod uwagę, że w ostatniej edycji turnieju uczestniczyło 361 szkół z całej Polski, jest to ogromny sukces!

Akcje oddawania krwi już na stałe wpisały się w harmonogramie wydarzeń szkolnych. Od grudnia 2008 roku odbyło się 18 akcji, podczas których 517 osób oddało 232 litry krwi. Także w tym roku szkolnym kontynuujemy uczestnictwo w turnieju. Pierwsza akcja odbyła się w październiku – dzięki 35 krwiodawcom zebrano 15 l krwi.

6 grudnia ponownie mamy możliwość okazać nasze serca i jak prawdziwy Mikołaj spełnić czyjeś marzenie o zdrowiu, może nawet uratować czyjeś życie. Tego dnia na hali sportowej przy ZSP w Sławie odbędzie się Mikołajkowe Zumbo-Granie dla Weroniki Zielińskiej, w ramach którego organizatorzy przygotowali Turniej Piłkarski oraz Wielki Charytatywny Maraton Zumby, jak również Przedświąteczny Kiermasz Smakołyków. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie drugi w tym roku szkolnym pobór krwi, który tym razem odbędzie się w godz. 10:00-14:00 w ambulansie (parking przy hali). Będzie można nie tylko oddać krew, lecz także zgłosić się jako potencjalny dawca szpiku.

Coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z honorowym krwiodawstwem. Podczas każdego poboru grono sławskich krwiodawców poszerza się. Osoby te podejmują ważną decyzję, mającą nierzadko wpływ na zdrowie i życie innych ludzi. Dołączają tym samym do rzeszy Honorowych Dawców Krwi i tytuł ten przysługiwać im będzie już do końca życia.

Relacja z uroczystości (strona Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego): http://www.lubuskie.uw.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia/Dni_Honorowego_Krwiodawstwa_PCK_podziekowania_i_wyrazy_uznania/idn:12559.html

Katarzyna Boczek