Rozpoczynając realizację projektu obywatelskiego pt.: "Takie mam marzenie: zmienię świat wokół siebie", który w czerwcu 2013 roku został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie , zaprosiliśmy grupę Ukraińców pracujących w Sławie na zwiedzanie miasta.

W piękne niedzielne popołudnie 27 października 2013 roku o godzinie 15.00, wyruszyliśmy z ulicy Przemysłowej.

Przewodnikiem był pan Alfred Rosler, który Sławę i jej historię zna jak nikt. Grupie z Ukrainy towarzyszyła też nasza młodzież, która szybko nawiązała kontakt z sąsiadami zza wschodniej granicy. Okazało się bowiem, że wiele osób zna język polski, bo już kilka lat przyjeżdżają do pracy w Sławie. W trakcie zwiedzania miasta poznaliśmy historię Sławy, jej legendy, ciekawsze zakątki: kościoły, otoczenie pałacu, park, Stary Rynek, nową część miasteczka z "Aleją Gwiazd " muzyki bluesowej.

Zwiedzanie najpiękniejszych zakątków zakończyliśmy rozmową przy kawie ( i cieście) w cukierni " Szarlotka". Był wspólny, długi stół, swobodne rozmowy i nawet śpiewy.

Wspólnie z p. Urszulą Drożdżyńską- koordynatorem projektu, odprowadziliśmy panie do miejsc zamieszkania.

Całą drogę naprawdę było o czym rozmawiać. Następne spotkanie będzie już w szkole.

Kinga Zborowska, I TH
Kinga Drożdżyńska,  II TAK
Rafał Szmigielski, I TH