Kurs kwalifikacyjny w zawodzie kucharz  512001

Kwalifikacyjny kurs zawodowy

Od 1 września 2012 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza w miejsce likwidowanych szkół nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych – kwalifikacyjne kursy zawodowe.

Umożliwiają one uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych w wybranym zawodzie. Na kwalifikacyjnych kursach zawodowych osoby dorosłe będą mogły uzyskać kwalifikacje zawodowe.

Ukończenie takiego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną.

Absolwenci kwalifikacyjnych kursów zawodowych mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, a po jego zdaniu otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.

WYMAGANE DOKUMENTY

·         podanie

·         kwestionariusz

·         kopia dowodu osobistego (kserokopia);

·         świadectwo ukończenia szkoły (co najmniej ośmioklasowej lub gimnazjum)

·         1 zdjęcie (aktualne)

Wymagania wstępne na kursy kwalifikacyjne:

1.Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest prowadzony według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach, w zakresie jednej kwalifikacji. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia  przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie przeprowadzanego na warunkach i w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt. 4 ustawy.

Osoba, która ukończyła kurs otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu z danej kwalifikacji.

Osoba, która zdała egzamin z danej kwalifikacji otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie.

Osoba, która zda egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie otrzymuje dyplom w zawodzie.

2.Minimalna liczba godzin kształcenia na kwalifikacyjnym kursie zawodowym jest równa minimalnej liczbie godzin kształcenia zawodowego określonej w podstawie programowej kształcenia w zawodach dla danej kwalifikacji.

3.Liczba słuchaczy uczestniczących w kwalifikacyjnym kursie zawodowym prowadzonym przez szkołę, wynosi co najmniej 20.

4. Kursy rozpoczynają się raz w roku ( wrzesień) jeżeli spełniony jest warunek pkt.3

5. Osoba przystępująca do kursu musi złożyć komplet dokumentów na 30 dni przed rozpoczęciem kursu.

6. Kurs odbywa się w systemie zaocznym, (zajęcia rozpoczynają się w piątek po południu, kończą w sobotę) według przyjętego planu.

7.Szkoła prowadząca kwalifikacyjny kurs zawodowy jest obowiązana poinformować okręgową komisję egzaminacyjną o rozpoczęciu kształcenia na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia tego kształcenia.

Informacja powinna zawierać:

1) oznaczenie podmiotu prowadzącego kwalifikacyjny kurs zawodowy;

2) nazwę i symbol cyfrowy zawodu, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego, oraz nazwę i oznaczenie kwalifikacji, zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach, w zakresie której jest prowadzone kształcenie;

3) termin rozpoczęcia i zakończenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego;

4) wykaz słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego, zawierający imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL słuchacza, a w przypadku słuchacza, który nie posiada numeru PESEL – numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.

Aby uzyskać tytuł zawodowy kucharz trzeba zdać pozytywnie egzamin z kwalifikacji:

HGT.02. - Przygotowanie i wydawanie dań

oraz posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe.

Teraz każda pełnoletnia osoba, bez względu na dotychczasowe wykształcenie, może uczęszczać na kurs kwalifikacyjny i potwierdzić swoje kwalifikacje egzaminem zawodowym.Ta nowa ścieżka edukacyjna pozwala nie tylko zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę, ale jest też szansą dla osób, które nie mogły podjąć kształcenia florystycznego w szkołach policealnych czy na studiach podyplomowych ze względu na swoje wykształcenie.

Po zaliczonym kursie kwalifikacyjnym można przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe  przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną (OKE).

Podanie

Kwestionariusz