zbieranie śmieci

W dniu 22 kwietnia obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest propagowanie ekologicznych zachowań mieszkańców Ziemi.

Z tej okazji proponujemy naszym uczniom, nauczycielom i pracownikom, przyłączenie się do działań proekologicznych.

Co możemy zrobić?

- Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej  zasadzić drzewo blisko miejsca, w którym mieszkamy.

-Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.

-Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera/ worka - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu.

- Pozbierajmy śmieci - idąc na spacer zabierzmy torbę, do której możemy zebrać pozostawione  w lasach butelki, puszki, papier itp.

- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną, a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

-  Korzystajmy z roweru lub komunikacji miejskiej  zamiast samochodu.

- Zrezygnujmy z plastikowych toreb i wymieńmy je na te wielokrotnego użytku.

- Naprawiajmy sprzęt zamiast go wyrzucać.

- Świadomie kupujmy produkty  w odpowiedniej ilości w myśl zasady "zero waste".

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego powinniśmy czuć się odpowiedzialni za jej stan!

Proponujemy, aby wszyscy chętni przez najbliższy tydzień przysyłali zdjęcia proekologicznych działań,umieszczone zostaną one na szkolnym Facebook`u i Instagramie!