,,Ranny ptaszek czy nocny marek?"

To SEN definiuje Twoją fizjologię, rytm dnia, nastroje oraz...osobowość.

Sen, któremu prawdopodobnie poświęcasz za mało czasu a organizm buntuje się różnymi reakcjami, o czy nie raz się przekonałeś. Czym zatem jest sen?

Sen to naturalny stan fizjologiczny związany z układem nerwowym, któremu poświęcasz ok 30% swojego życia. Brzmi dość dziwnie, ale jeśli stanowi  on 1/3 naszej doby to tylko cieszyć się z tych dobrze wykorzystanych 8h:)

Cisza nocna przypadająca na godz.22.00 to perfekcyjnie uchwycony przez naukowców moment już w XVIIw. Cały mechanizm ruchowo- enzymatyczno-hormonalny zwalnia dzięki wydzielaniu melatoniny, by dać sobie czas odpocząć.

Nie jest to stan jednolity w swoim przebiegu, gdyż to 8 h ma swoje 4 przejściowe fazy i najważniejszą REM - ok.15 min, kiedy całkowicie wyłączeni  zaczynamy śnić. Przypada ona najczęściej na godziny 02-03 w nocy, dlatego zdecydowanie nie jest to czas na komputer lub telefon. Zapotrzebowanie na sen zmienia się z wiekiem, noworodki  przesypiają nawet 16 h, młodzież ok 8h a dorośli i osoby starsze z uwagi na drzemki w ciągu dnia poświęcają temu ok.6h.Spójrz,jak te małe dzieci szybko rosną - to somatotropina uwalniana przez przysadkę mózgową determinuje ten fenomen. I mleko!

Mniej śpisz - więcej jesz!

I tak to działa. Związek między niedoborem snu a ryzykiem nadwagi zaobserwowano w wielu badaniach. Osoby śpiące za krótko spożywają o 400 kcal więcej niż normalnie( to ok 4-5 kromek chleba),co prowadzi do szybkiej otyłości. A wszystko przez zakłóconą pracę hormonu regulującego metabolizm - grelinę, dzięki której odczuwamy głód.
I niestety, przesiadywanie przy monitorze, konsoli lub telefonie spowodowało w ostatnim dziesięcioleciu duży przyrost otyłej młodzieży. Jest to o tyle niebezpieczne, że ten skutek metaboliczny utrwala się w dorosłym życiu, a wiązać się z tym mogą liczne choroby współtowarzyszące tj. wieńcówka, miażdżyca, cukrzyca....
Zastanów się więc, dlaczego po zarwanej nocy na lekcje przynosisz batoniki, chrupki i colę.
Lub energetyk

Zasady higieny snu

• ograniczaj czas spędzany w łóżku - zanadto rozleniwia :)
• nie próbuj zasnąć na siłę, jeśli jest problem - poczytaj książkę
• dobierz wygodny materac i luźną bawełnianą piżamę
• dobrze wywietrz sypialnię
• weź niezbyt gorący prysznic lub kąpiel
• unikaj kofeiny, nikotyny, napojów energetycznych i alkoholu (alkohol,w tym piwo tylko pozornie rozluźnia, następstwem jest podniesienie ciśnienia)
• prowadź regularny tryb życia, zaprogramuj swój dzień
• zjedz kolację 3 godziny przed snem i ewentualnie lekką przekąskę późnym wieczorem
• rano wstawaj zawsze o tej samej porze
• używaj zegarowego budzika, wyłącz telefon, niech fale GSM dadzą spokój mózgowi
• unikaj silnego światła i hałasu wieczorem
• unikaj drzemek w ciągu dnia
• uprawiaj sport

Bezsenność......

Osoby cierpiące na bezsenność  bardzo często podejmują zbyt mało wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Najlepszą porą na ćwiczenia jest późne popołudnie, czyli godzina 17.00–18.00. Jeśli to niemożliwe, na aktywność fizyczną można wybrać inną porę, ale nie późniejszą niż 3 godziny przed planowanym czasem snu. Ważne jest, by ćwiczenia wykonywać nieprzerwanie przez co najmniej 30 minut, bo dopiero wtedy przynoszą oczekiwane efekty. Jeśli bardzo się tego nie lubi, ćwiczenia można zamienić na 3-kilometrowy marsz w szybkim tempie, 30-minutowe pływanie, bieganie lub jazdę rowerem.

Jak śpisz, tak żyjesz.

W objęciach Morfeusza najlepiej. Doceńcie to, póki młodzi jesteście;)

Pozdrawiam,

Wasz Zdrowy Duch