Fast Food

Coraz szybsze tempo życia sprawia, że na rynku pojawia się więcej restauracji i barów szybkiej obsługi serwujących jedzenie typu fast food.To żywność przygotowywana szybko, serwowana w zaledwie kilka minut po jej zamówieniu i na ogół bardzo tania, za to uboga odżywczo i wpływajaca na otyłość.

Do najczęściej spożywanych produktów typu fast food należą: kurczak w panierce, kawałki mięsne (czyli popularne nuggesty), frytki, pizza, kebab, hamburgery i burgery, a także tortille, kiełbaski, paluszki rybne, hot dogi i zapiekanki oraz inne słone i wysoko kaloryczne przekąski sprzedawane np. w modnych ostatnimi czasy food truckach. Znaczącym czynnikiem wyboru tego typu żywności są jej walory smakowe, ekonomiczna cena oraz łatwa dostępność tego typu żywności.

Spożywanie produktów typu fast food deklaruje ponadto 37% osób powyżej 18. roku życia i 42% dzieci. W Polsce po posiłki typu fast food sięga 1-2 razy w tygodniu – w zależności od miejsca zamieszkania – od 40% do 80% dzieci do 14 roku życia. Co najmniej trzy razy w ciągu siedmiu dni fast food spożywa 33,2% uczniów w wieku od 15 do 18 lat.

Wartości odżywcze posiłków typu fast food  

 

Produkty należące do grupy żywności typu fast food cechuje wysoka wartość kaloryczna, znaczna zawartość tłuszczu,duże stężenie cukru przy jednocześnie występującej w nich niskiej zawartości błonnika pokarmowego, składników mineralnych oraz witamin.

Czy żywność typu fast food jest zdrowa?

 

Częsta konsumpcja żywności fast food prowadzi do zachorowalności na tzw. niezakaźne choroby żywieniowozależne. Ich powstawanie i rozwój w organizmie warunkuje stosowana dieta i wypracowane często przez lata złe nawyki żywieniowe (np. spożywanie fast food jako nagrody, w formie pocieszenia – lub po prostu – jako przekąski podjadanej między poszczególnymi posiłkami głównymi). Do schorzeń i stanów chorobowych dietozależnych zalicza się otyłość, cukrzycę insulinozależną, choroby układu naczyniowo-sercowego.

Światowa Organizacja Zdrowa rekomenduje, iż maksymalne dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać ilości 5 g. A fast food to ogromne ilości soli oraz akrylamidu,czyli rakotwórczego związku powstałego w wyniku smażenia na tzw.,,starym" tłuszczu.

Jak w sposób bezpieczny dla zdrowia spożywać fast food?

Dietetycy oraz lekarze zgodnie rekomendują znaczące obniżenie ilości spożywanych posiłków typu fast food. Sposobem na redukcję fast food w diecie jest zmniejszenie porcji posiłków, zmniejszenie częstotliwości konsumpcji lub całkowite wyeliminowanie tego typu żywności z jadłospisu. Zdaniem specjalistów w zakresie zdrowego odżywiania się i dietetyki ze względu na wysokie spożycie fast food przez określone grupy społeczne – a zwłaszcza dzieci i młodzież – należy podejmować skuteczne działania edukacyjne na rzecz świadomości żywieniowej i bezpieczeństwa spożywania określonych, wyskokoprzetworzonych produktów spożywczych. Potrzeba edukacji żywieniowej oraz wprowadzenia odpowiednich przepisów prawnych (dotyczących m.in. ograniczenia sprzedaży fast food w sklepikach szkolnych i automatach) zdaje się być pilna i uzasadniona. Formą alternatywną w stosowaniu fast foodów w diecie jest również samodzielne ich przygotowywanie,tzw ,,slow food" w warunkach domowych. Przyrządzone w ten sposób dania lub przekąski charakteryzuje znacznie obniżona kaloryczność, a niezdrowe składniki lub dodatki (np. sosy) zastąpić można produktami zawierającymi większe ilości składników odżywczych niż fast food dostępny na rynku.