REGULAMIN

PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sławie.

Rozdział 1

Przepisy ogólne

1. Praktyczną naukę zawodu dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych organizuje się na podstawie:

 - Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu;

- Ustawy o Systemie Oświaty;

- Ustawy Prawo Oświatowe;

- Kodeksu Pracy.

2.  Praktyczna nauka zawodu jest realizowana w formie zajęć praktycznych.

3. Zajęcia praktyczne organizuje się w celu opanowania przez uczniów umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w danym zawodzie, jak również w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

4. Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów na zajęciach praktycznych oraz wymiar godzin tych zajęć określa program nauczania dla danego zawodu.

Rozdział 2

Nauka zawodu

Pracownik młodociany

1. Nadzór nad praktyczną nauką zawodu z ramienia szkoły sprawuje kierownik szkolenia praktycznego  we współpracy z pracodawcami, cechami rzemiosł,  nauczycielami przedmiotów zawodowych , dyrekcją szkoły i wychowawcami uczniów.

2.  Praktyczna nauka zawodu w formie zajęć praktycznych  odbywa się  u pracodawcy. Możliwa jest również organizacja praktycznej nauki zawodu za granicą na podstawie umów międzynarodowych lub porozumień o współpracy bezpośrednio zawieranych przez Szkołę w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej.

3. Zajęcia praktyczne odbywają się na podstawie:

a. umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej pomiędzy młodocianym pracownikiem,  a pracodawcą w przypadku szkoły branżowej I stopnia.

b. akceptacji poprzez podpisanie regulaminu praktycznej nauki zawodu w formie zajęć praktycznych  w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sławie.

4. Uczniowie szkoły branżowej I stopnia odbywający zajęcia praktyczne u pracodawcy, raz w roku szkolnym kierowani są na kursy w celu dokształcania zawodowego teoretycznego.

5. Pracodawcy mogą podpisać umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu z osobą niemającą 15 lat, a która ukończyła szkołę podstawową.

6. Osoba, która ukończyła 18 lat w trakcie nauki w szkole podstawowej, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym ukończyła tę szkołę.

7. Kandydaci zgłaszający się do Branżowej Szkoły I Stopnia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sławie wybierają miejsce odbywania zajęć praktycznych w celu przygotowania zawodowego.

8. W przypadku pracowników młodocianych umowa o praktyczną naukę zawodu podpisywana jest między pracownikiem a pracodawcą na okres 36 miesięcy.

9. Kopię umowy pracownik młodociany dostarcza najpóźniej do 30 września danego roku szkolnego do kierownika szkolenia praktycznego i jest ona przechowywana w dokumentacji ucznia przez cały okres nauki w szkole.

10. W przypadku nie uzyskania przez młodocianego promocji do klasy programowo wyższej lub nieukończenia przez niego szkoły, pracodawca na wniosek młodocianego, albo izba rzemieślnicza na wniosek pracodawcy będącego rzemieślnikiem młodocianego, może przedłużyć czas nauki zawodu, nie więcej jednak niż o 12 miesięcy, w celu dokończenia nauki w szkole. W innych uzasadnionych przypadkach nie więcej niż o 6 miesięcy.

11. Rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego przez pracodawcę może nastąpić za wypowiedzeniem jedynie w przypadkach:

a. niewypełniania przez ucznia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych;

b. ogłoszenia upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa pracodawcy;

c. reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego;

d. stwierdzenia nieprzydatności ucznia do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę uczeń niezwłocznie zgłasza się do kierownika szkolenia praktycznego w szkole.

12. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, np. likwidacja placówki, rażące naruszenie przez pracodawcę postanowień Kodeksu Pracy, uczeń może zwrócić się do kierownika kształcenia praktycznego o zmianę miejsca odbywania zajęć praktycznych.

13. Rozwiązanie umowy o pracę następuje:

a. na mocy porozumienia stron;

b. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia;

c. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia;

d. z upływem czasu, na który była zawarta.

14. Jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nie nastąpiło z winy ucznia, kierownik kształcenia praktycznego pomaga uczniowi znaleźć nowego pracodawcę i miejsce odbywania praktyk. W pozostałych przypadkach znalezienie nowego miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu spoczywa na uczniu.

15. W razie przerwania nauki zawodu i podjęcia jej w tym samym zawodzie,  ale  u innego pracodawcy lub w innym miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu, czas odbytej poprzednio nauki zawodu wlicza się młodocianemu do okresu wymaganego do odbycia przygotowania zawodowego, po uprzednim sprawdzeniu jego wiadomości i umiejętności przez nowego pracodawcę.

16. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego z nowym pracodawcą uczeń powinien podpisać w ciągu 1 miesiąca. Nie dotrzymanie terminu 1 miesiąca z przyczyn leżących po stronie ucznia, jest podstawą do podjęcia decyzji o skreśleniu ucznia z listy uczniów z powodu braku możliwości realizowania programu zajęć praktycznych.

Rozdział 3

Przebieg nauki zawodu

1. Praktyczna nauka zawodu odbywa się zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć w Szkole.

2. Przed rozpoczęciem praktycznej nauki zawodu pracodawca w zakładzie pracy oraz nauczyciel prowadzący zajęcia w szkole zobowiązany jest do zapoznania pracownika młodocianego oraz ucznia  z przepisami BHP i przeciwpożarowymi, z obowiązującym w danej firmie regulaminem pracy oraz przeszkoleniem go na stanowisku pracy.

Uczeń podlega obowiązkowym wstępnym badaniom lekarskim na które kierowany jest zarówno przez szkołę, jak i pracodawcę. Koszty badań lekarskich pokrywają kierujący na badania.

4. Uczeń w czasie odbywania praktycznej nauki zawodu zobowiązany jest w szczególności:

a) uzyskiwać jak najlepsze wyniki w nauce;

b) przestrzegać czasu i porządku pracy ustalonych w miejscu odbywania zajęć praktycznych;

c) przestrzegać przepisów BHP oraz przepisów przeciwpożarowych;

d) usprawiedliwiać nieobecności;

e) odnosić się z szacunkiem do przełożonego i przestrzegać zasad koleżeńskiej współpracy;

f) stosować się do wskazówek i poleceń opiekuna praktyki oraz pracownika, któremu bezpośrednio podlega;

g) sumiennie wykonywać wyznaczoną pracę, utrzymywać stanowisko w należytym porządku i czystości, szanować powierzony mu sprzęt, urządzenia i narzędzia;

h) każdy wypadek natychmiast zgłaszać bezpośrednio przełożonemu; dotyczy to również najmniejszego skaleczenia, uszkodzenia maszyny, urządzenia lub narzędzi;

i) ponosić odpowiedzialność materialną za zgubienie, uszkodzenie, względnie zniszczenie powierzonego sprzętu, narzędzi i urządzeń ze swojej winy.

5. Pracodawca zatrudniający ucznia lub inny podmiot przeprowadzający zajęcia praktyczne zobowiązany jest w szczególności:

a) szkolić pracownika zgodnie z programem praktycznej nauki zawodu;

b) zapewnić warunki materialne odpowiednie dla realizacji programu praktyk zawodowych, a w szczególności stanowiska wyposażone w niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, uwzględniające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej oraz środki higieny osobistej przysługujące na danym stanowisku pracy pracownikom, zgodnie z odrębnymi przepisami;

c) udostępnić miejsce do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej;

d) umożliwić dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń socjalno-bytowych;

e) zapoznać uczniów z organizacją pracy, regulaminem pracy, w szczególności w zakresie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy oraz przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;

f) wyznaczyć opiekunów zajęć praktycznych;

g) nadzorować przebieg praktycznej nauki zawodu;

h) w razie wypadku podczas zajęć praktycznych sporządzać dokumentację powypadkową;

i) informować szkołę o rażącym naruszaniu obowiązujących wewnątrzzakładowych regulaminów i procedur w zakresie dotyczącym uczniów i nauczycieli;

j) zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy;

k) umożliwić uczniowi regularne uczęszczanie na zajęcia w Szkole i kursy dokształcające;

Jeżeli uczeń ma status pracownika młodocianego koszty egzaminu czeladniczego lub potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zdawanego przez ucznia w pierwszym wyznaczonym terminie, pokrywa pracodawca.

Rozdział 4

Zasady oceniania

1. Zajęcia praktyczne podlegają ocenie po pierwszym półroczu i na zakończenie danego roku szkolnego.

2. Podczas wystawiania oceny pracodawca powinien brać pod uwagę postawę ucznia zapisaną w regulaminie praktycznej nauki zawodu.

3. Ostateczna ocena z zajęć praktycznych wystawiana jest przez pracodawcę i wpisywana jest na kartę oceny.

4. Uczeń ma obowiązek dostarczyć uzupełnioną kartę oceny nauki zawodu do swojego szkolnego wychowawcy lub kierownika szkolenia praktycznego we wskazanym przez nich terminie.

5. W wyjątkowych przypadkach (np. choroba ucznia) kierownik szkolenia praktycznego ustala ocenę na podstawie rozmowy z pracodawcą.

6. Niedostarczenie karty oceny w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z nieklasyfikowaniem ucznia z zajęć praktycznych.

7. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną roczną z zajęć praktycznych nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej.

8. Uczeń może ubiegać się o egzamin poprawkowy. Egzamin poprawkowy przeprowadza pracodawca we współpracy ze Szkołą.

9. Uczeń może być nieklasyfikowany z zajęć praktycznych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach praktycznej nauki zawodu, przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w planie nauczania.

Rozdział 5

Nieobecności

1. W przypadku nagłej choroby uczeń powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności. Nieobecność spowodowaną chorobą pracownik młodociany niezwłocznie usprawiedliwia przesyłanym przez lekarza drukiem elektronicznym L4. Uczeń praktykant ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność spowodowaną chorobą w formie uzgodnionej wcześniej z pracodawcą, nie później jednak, niż przed upływem siedmiu dni.

2. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące w danej firmie nie stanowią inaczej, pracownik może powiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności osobiście, przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę powiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

3. Nieusprawiedliwiona nieobecność na praktycznej nauce zawodu jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może być podstawą do rozwiązania przez pracodawcę umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Rozdział 6

Zasady wynagradzania

1. Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie na zasadach określonych przez przepisy szczególne, chyba że umowa z pracodawcą przewiduje zasady korzystniejsze dla młodocianego.

2. Minimalne stawki wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu wynoszą:

-w klasie I 5 %

- w klasie II 6%

- w klasie III 7%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Rozdział 7

Urlopy wypoczynkowe

1. W przypadku pracownika młodocianego czas urlopu określany jest przez przepisy Kodeksu Pracy i przepisy wykonawcze:

a. młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych;

b. z upływem roku pracy młodociany ma prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych;

c. w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat ma prawo do 20 dni urlopu, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

3. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi młodocianemu urlopu podczas ferii szkolnych.

Rozdział 8

Przepisy końcowe

1. W sprawach nie uregulowanych treścią niniejszego Regulaminu, stosuje się odpowiednie przepisy prawa.

2. Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

3. Regulamin wchodzi w życie z dniem 21.10.2020 r.